بالش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

نویسنده: مدیریت سایت
بالش خوب چه ویژگی هایی دارد

مانند خوابیدن روی یک تشک نامناسب با انتخاب بالش نامناسب نیز ممکن است خواب شما با مشکل مواجه شود. عوامل زیادی برای یک خواب خوب نقش دارند: تشک، دما، صداهای مزاحم و نور. اما آیا تا به حال به این سوال که بالش مناسب چه ویژگی‌هایی دارد پاسخ داده‌اید؟ داشتن و انتخاب تشک مناسب شروعی عالی برای بهتر خوابیدن است، اما اگر بهترین بالش خود را انتخاب نکنید، ممکن است همچنان خواب ناراحتی داشته باشید. برای یافتن پاسخ سوال بالش خوب چه ویژگی هایی دارد؟ با ما همراه باشید.

بالش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

آشنایی با ویژگی‌های یک بالش خوب اهمیت بسیاری دارد چرا که در پایان روز مهمترین وظیفه بالشت شما این است که در تمام طول شب در وضعیت خوابیدن تکیه‌گاه شما شود و وقتی می گویم «تکیه‌گاه» فقط به این معنا نیست که احساس نرمی و راحتی داشته باشد. بالش مناسب باید سر، گردن و ستون فقرات شما را در یک راستا خنثی نگه دارد و از انحنای طبیعی ستون فقرات شما حمایت کند. خنثی نگه داشتن ستون فقرات نه تنها درد گردن را کاهش می‌دهد، بلکه فشار را در کل بدن کم می‌کند.

نکته: اگر دقیقاً مطمئن نیستید که چگونه بفهمید ستون فقرات شما در وضعیت خنثی ستون فقرات قرار دارد، بررسی کنید تا مطمئن شوید که گوش‌های شما در راستای شانه‌ها و چانه شما در راستای جناغ است.

 

اکنون، بخش دشوار اینجاست: هر وضعیت خوابیدن به نوع متفاوتی از بالشت نیاز دارد تا وضعیت بدنی سالم داشته باشد. اما قبل از اینکه دقیقاً به شما بگوییم هر سبک خواب باید به دنبال چه چیزی باشد، بخش سرگرم‌کننده خرید بالش را فراموش نکنید! هنگامی که نیازهای بدن خود را پوشش دادید و بالشی پیدا کردید که از ستون فقرات خنثی پشتیبانی می‌کند، می‌توانید به تمام جزئیات کوچکی را که خواسته‌های شما را برآورده می کند، بپردازید. به هر حال، صدها بالش وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید بالشی را پیدا کنید که کاملاً برای شما مناسب است.
می‌بینید، وضعیت خواب شما تنها بازتابی از عادات خواب شماست و زمانی که در جستجوی بهترین بالش مناسب خود هستید، چیزهای بیشتری باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، افرادی در شب موقع خواب احساس داغی می‌کنند، طرفدارهای مموری فوم ، افراد دوستدار محیط زیست و دوستداران لاتکس احتمالاً انواع خاصی از بالش‌ها را برای مطابقت با ترجیحات شخصی خود می‌خواهند. به یاد داشته باشید: بالش شما باید همیشه از حالت خواب شما به شکل سالم پشتیبانی کند، اما باید با کل خود شما نیز سازگار باشد.

با این حال، در ادامه برخی از این «خواسته‌ها» را با سبک‌های مختلف خواب تطبیق می‌دهیم. به این ترتیب، می‌توانید دقیقاً نحوه نگه داشتن ستون فقرات خنثی در هر موقعیت خواب را بیابید و سپس انتخاب کنید که دوست دارید بالش شما چه ویژگی‌های خاصی داشته باشد.

انتخاب بالش مناسب برای افرادی که به پشت می‌خوابند

نیازها

برای افرادی که به پشت می‌خوابند مشخصات یک بالش خوب چیست؟ به منظور حفظ وضعیت بدنی سالم، افرادی که به پشت می‌خوابند به چیزی نیاز دارند که «بالش متوسط شاد» عنوان می کنیم، به این معنی که بالش ارتفاع و سفتی متوسطی دارد. علاوه بر این، افرادی که به پشت می‌خوابند ممکن است متوجه شوند که بالش‌هایی از جنسی که با فشار مطابقت دارند (مثلاً مانند مموری فوم) بسیار مفید هستند.

شاید اکنون این سوال برای شما پیش بیاید که «چرا افراد به پشت خواب به بالشی با ارتفاع و سفتی متوسط نیاز دارند؟» بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم:

 • ارتفاع متوسط: ارتفاعی متوسط به کاهش فشار در گردن و شانه‌های شما کمک می‌کند و یک حفاظ خوب و نرم بین شما و تشک شما ایجاد می‌کند. اگر بالش شما خیلی ارتفاع داشته باشد، سرتان به سمت بالا خم می‌شود. اگر به اندازه کافی ارتفاع نداشته باشد، مثل این است که روی تشک خود دراز کشیده‌اید.
 • سفتی متوسط: سفتی متوسط، سر شما را به اندازه‌ای حمایت می‌کند که با ستون فقرات در یک راستا قرار گیرد و اطمینان حاصل شود که بالش در طول شب تخت نمی‌شود. اگر بالش شما خیلی نرم باشد، احتمالاً زیر وزن سر شما شکل خود را از دست می‌دهد.
 • مطابقت با فشار: موادی که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملاً با فشار مطابقت داشته باشند، می‌توانند احساس راحتی سر را حفظ کنند و در راستای خنثی با گردن نگه دارند. بعلاوه، بالش‌هایی که دارای تافت در قسمت بالایی هستند، تکیه‌گاه بیشتری را برای سر شما فراهم می کنند که می‌توانید شقیقه‌های خود را روی آن قرار دهید.


حالا که بالش موردنیاز افرادی که به پشت می‌خوابند را شناختیم بیایید به ویژگی‌های به خصوصی که خواب را برای این افراد راحت‌تر می‌کند، بپردازیم. به یاد داشته باشید: این ویژگی های یک بالش مناسب اجباری نیستند (و مختص به پشت خوابیدن نیستند)، اما هرچه بیشتر در مورد دنیای کالای خواب بدانید، برای یافتن مناسب‌ترین حالت مجهزتر خواهید بود.

خواسته‌ها

 • قابلیت تنظیم طبق نظر مشتری: برندها در زمینه تشک و کالای خواب به طور فزاینده‌ای بالش‌هایی را طراحی می‌کنند که افرادمی‌توانند برای رفع نیازهای خاص خود آن را سفارشی کنند. بسیاری از بالش‌ها قابل پر شدن به اندازه موردنظر شما را دارند، به این معنی که می‌توانید زیپ پارچه روکش را باز کنید و پوشش داخلی را کم یا زیاد کنید تا زمانی که احساس و تکیه‌گاهی را پیدا کنید که برای بدن شما مناسب است. این به ویژه برای افرادی که به صورت ترکیبی می‌خوابند(هم به پشت هم به بغل و هم روی شکم) یا افرادی که هنوز در حال کشف سبک خواب کاملشان هستند مفید است.
 • کیفیت خنک‌کنندگی: افرادی که در طول خواب داغ می‌کنند باید به دنبال بالشی با قابلیت خنک‌شونده باشند. در همین حال، خواب‌آورانی که می‌خواهند کل بالش‌شان مثل یخ باشد، باید بالش‌هایی با نخ خنک را هدف قرار دهند.
 • ارتجاع‌پذیری: نکته دیگری که باید به آن فکر کنید انعطاف و ارتجاع‌پذیری بالشت است. برخی از افراد عاشق فرو رفتن آهسته در بالش خود نیستند و ممکن است احساس کنند که در اثر فوم منطبق با بدن به دام افتاده‌اند. بنابراین، اگر احساس سبک‌تر و واکنش منعطفی به فشار را ترجیح می‌دهید، بالش‌هایی از لاتکس یا دانلوپ پر شده‌اند را هدف قرار دهید. این مواد قابلیت ارتجاعی و فنری را فراهم می‌کنند.

 

انتخاب بالش مناسب برای افرادی که به پهلو می‌خوابند

نیازها

برای حفظ وضعیت خنثی ستون فقرات و وضعیت بدنی سالم، افرادی که به پهلو می‌خوابند به بالشی با ارتفاع بالا و سفتی بیشتر نیاز دارند. این دسته از افراد ممکن است متوجه شوند که مواد پف‌پذیر مانند کاپوک، مخصوصاً برای پوزیشن کناری مفید هستند. دلایل آن در ادامه گفته می‌شود:

 • ارتفاع بالا: مهمتر از همه، یک بالش با ارتفاع بلندتر سر شما را بالا می برد تا در راستای وضعیت خنثی ستون فقرات شما قرار گیرد. علاوه بر این، یک بالش بلند فشار را در شانه شما کاهش می‌دهد و مطمئن می‌شوید که بار سنگین وزن بدن شما را تحمل نمی‌کند. اگر زمانی احساس کردید که شانه شما عمیقاً در تشک شما فرو می‌رود، ممکن است بالش شما به اندازه کافی بلند نباشد.
 • سفتی بیشتر: بالش‌هایی با سفتی متوسط یا بیشتر برای نگه داشتن سر و گردن شما در یک راستا با ستون فقرات در طول شب مفید هستند. اگر بالش شما خیلی نرم باشد، در حدود 40 چشم به هم زدنی سرتان به تدریج فرو می‌رود و ستون فقرات شما را از حالت خنثی خارج می‌کند.
 • پف‌دار بودن و شکل‌پذیری: بالش‌های سفت‌تر ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید، بنابراین پیشنهاد می‌کنم به جنس‌های پف‌دار مانند کاپوک بگردید. این مواد به خودی خود بسیار نرم هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که بالش شما به اندازه کافی پر شده است و ارتفاعش بلند است. اما پیدا کردن بالشی که در ارتفاع بیشتر پف‌دار باشد، اغلب برای افراد به پهلو بخواب با شانه‌های پهن‌تر مفید است. همچنین، بالش‌هایی که به راحتی شکل می‌گیرند، به شما این امکان را می‌دهند که در زیر بالش را با یک بازو به آغوش بکشید، که برای بسیاری از افراد بغل می‌خوابند، مناسب است.


بیایید به برخی از خواسته‌های خاص‌تر کالای خواب بپردازیم.

خواسته‌ها

 • جذب رطوبت: فقط به این دلیل که یک بالش برای خنک‌کنندگی طراحی شده است، لزوماً به این معنی نیست که برای جذب رطوبت نیز طراحی شده است. بنابراین، اگر زیاد عرق می‌کند، بهتر است پارچه‌هایی را انتخاب کنید که به طور طبیعی جذب شوند. پلی استر، تنسل و بامبو همگی مثال‌های بارز جنس‌هایی هستند که به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که در هنگام لمس ناخوشایند هستند، اما در هنگام خواب رطوبت را از بین می‌برند.
 • طبیعی و ارگانیک: اگر پوست حساسی دارید یا مستعد جوش زدن هستید، راه‌‌حل آن استفاده از بالش‌های ساخته شده از تمام مواد طبیعی است. پنبه ارگانیک، الیاف سلولزی و لاتکس طبیعی همگی گزینه‌های خوبی برای کسانی است که به دنبال مواد ارگانیک و ضدحساسیت هستند. بسیاری از برندها وجود دارند که به طور انحصاری از مواد طبیعی برای ساخت کالای خواب خود استفاده می‌کنند.
 • فوم تنفس‌پذیر: دلیلی دارد که مموری فوم تا این حد طرفدار دارد؛ بسیاری از افرادی که می‌خوابند نمی‌توانند از این غرق شدن عمیق و پاسخ آهسته به فشار سیر شوند. با این حال، چیزی که افراد همیشه در مورد مموری فوم دوست ندارند این است که تمایل دارد گرمای بدن را به دام می‌اندازد. چگونه این مورد را برطرف کنیم؟ به جای یک تکه فوم جامد، بالش‌هایی پر از مموری فوم خردشده را انتخاب کنید. تکه‌های تکی به اندازه ذرت بوداده می‌توانند آزادانه در روکش بالش حرکت کنند و تنفس بسیار بهتری را فراهم کنند. به این ترتیب، بالش گرمای بدن شما را دفع می‌کند و شما همچنان از حس کلاسیک مموری فوم لذت می‌برید.

اکنون می دانیم که افرادی که به پشت و پهلو باید په بالشت مناسبی انتخاب کنند، اما آیا می دانستید که بسیاری از افراد بین این دو حالت تغییرحالت می‌دهند؟ اگر شما هم جزء این دسته هستید به این نکته توجه کنید که بالش‌هایی که با موادی قابل تنظیم پر می‌شوند، انتخاب کنید. به این ترتیب، می‌توانید بالش خود را به گونه‌ای شخصی‌سازی کنید که پوزیشن‌هایی را که بیشتر در آن می خوابید، در خود جای دهد.

 

انتخاب بالش مناسب برای افرادی که روی شکم می‌خوابند

نیازها

وقتی صحبت از خواب روی شکم به میان می‌آید، پیدا کردن بالش مناسب می‌تواند کمی مشکل باشد. در واقع، برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که به طور کلی از این وضعیت اجتناب کنید، زیرا تمایل دارد قسمت بالایی ستون فقرات و گردن را تحت فشار قرار دهد. اساساً، این بدان معنی است که شما در معرض خطر بیشتری برای فشار دادن به گردن و فشار بر روی کمر یا شکم خود هستید.

به گفته فیزیوتراپیست‌ها برای کاهش خطر خواب روی شکم که منجر به درد مفصلی در شانه یا ستون فقرات می‌شود، بهترین گزینه استفاده از تکیه‌گاه مناسب بالش است. بالش مناسب برای افرادی که روی شکم می‌خوابند دقیقا چیست؟ خوب، بیایید آن را بررسی کنیم:

 • ارتفاع کم: به منظور حفظ وضعیت خنثی ستون فقرات، افرادی که روی شکم می‌خوابند، به بالشی با ارتفاع کم (دو اینج یا کمتر) نیاز دارند. اگر ارتفاع بالش شما حتی بیش از حد بلند باشد، سر شما به سمت بالا خم می‌شود و کل وضعیت بدن شما به‌هم می‌ریزد.
 • سطح نرم: بالش‌هایی با سطحی نرم یک حائل نرم بین شما و تشک شما ایجاد می‌کنند، اما همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که سر شما خیلی بالا نیامده است. هرچه بالش سفت‌تر باشد، احتمال اینکه گردن شما از تراز با ستون فقرات بلند شود بیشتر است (و این زمانی است که درد ایجاد می‌شود).
 • تراکم‌پذیری: بالش‌های پر شده با پر یا پرهای جایگزین برای افرادی که روی شکم می‌خوابند ایده‌آل هستند. چرا؟ خوب، این مواد به راحتی در ارتفاعی فوق العاده کم فشرده می‌شوند. آنها همچنین بسیار شکل‌پذیر هستند که برای کسانی که شکم می‌خوابند، به خوبی می‌توانند زیر بالش را در آغوش بگیرند تا اینکه بازوهای خود را در کنار خود قرار دهند. پیدا کردن یک بالش که مواد پرکننده قابل تنظیم پر شده است نیز یک امتیاز است، زیرا می‌توانید تا آنجا که نیاز دارید ارتفاع بالش را کاهش دهید.

بیایید ویژگی‌های دیگری را که ممکن است از بالش خود بخواهید بررسی کنیم.

خواسته‌ها

 • اولویت روبالشی: به منظور حمایت از وضعیت‌های خوابیدن یا انواع بدن، بالش‌ها اغلب می‌توانند به شکل مبهمی باشند یا دارای خطوط عمیق باشند. متأسفانه، این برای افرادی که می‌خواهند بالش‌های خود را با روبالشی بپوشند ایده‌آل نیست. اگر روبالشی‌های ابریشمی و تزئینی دارید که مشتاق استفاده از آن بوده‌اید، بالشی را انتخاب کنید که شکل «سنتی» را ارائه می‌کند. برعکس، اگر نمی‌خواهید از روبالشی استفاده کنید، از پارچه‌های روکشی استفاده کنید که به‌خاطر ماهیت صاف و ضد حساسیت‌شان معروف هستند (مانند تنسل یا پنبه ارگانیک).
 • تولیدات غیرحیوانی: هر کسی تمایل ندارد روی محصولات حیوانی بخوابد. پس چه باید کرد؟ خوب، بالش‌های فیبر پلی ژل یا میکرو دنیر، هیچ حیوانی در ساخت آن مواد تلف نمی‌شود. این یک امتیاز برای افرادی است شستشوی آسان را در اولویت قرار می‌دهند.

حرف آخر

اقیانوسی به ظاهر بی‌پایان از بالش‌ها وجود دارد، اما این می‌تواند چیز خوبی باشد، البته اگر بدانید به دنبال چه چیزی هستید. بعد از مطالعه این مطلب حالا شما می‌دانید به دنبال چه چیزی هستید! فقط به یاد داشته باشید که داشتن یک وضعیت خواب سالم مهمترین چیز است و هنگامی که این کار را انجام دادید، می‌توانید تمام کارهای دیگری را که از بالش می‌خواهید را بررسی کنید.

 

سوالات متداول

بالش خوب برای گردن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

هنگام انتخاب بالش به نکات زیر توجه کنید: بالش مناسب باید سر، گردن و ستون فقرات را در یک وضعیت خنثی ستون فقرات یا وضعیت خوب بدن نگه دارد و از انحنای طبیعی ستون فقرات حمایت کند.

ضرورت استفاده از بالش استاندارد چه چیزی است؟

بیشتر افراد وقتی صحبت به کالای خواب می‌رسد، بیشتر به تشک استاندارد توجه می‌کنند این در حالیست که در طول شب به سبب گردن یا کمر درد ناشی از باشت نامناسب از خواب بیدار می‌شوند. به همین دلیل ضروری است که بهترین بالش مناسب خود را نتخاب کنید.

اندازه استاندارد بالش و وزن استاندارد بالش چقدر است؟

اندازه و وزن بالش باید متناسب با نوع خوابیدن شما باشد که در این مقاله به سه سبک خوابیدن پرداختیم.

بالش مناسب برای گردن درد، زانو درد، بارداری و خروپف کدام است؟

برای گردن درد می‌توانید از بالش‌های دور گردنی، برای زانو درد مخصوصا افرادی که به پهلو می‌خوابند بالشتک‌های بین زانویی، برای دوران بارداری که مجبورید به پهلو بخوابید بالش‌های بارداری از داروخانه‌ها و اگر خر وپف می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم به پهلو خوابیده و از بالش‌های مخصوص خروپف استفاده کنید.

 

 

تماس با کارشناس فروش